Cinsel Terapi

Cinsel Terapi

Cinsel terapi, cinsel sorunlar konusunda eğitim almış deneyimli psikiyatrist ve psikologlar tarafından cinsel sorunları olan birey ya da çiftlere uygulanan bir tür kognitif davranış tedavisidir. Bu alanda yapılan ilk cinsel terapi çalışmaları 1960’lı yıllarda William Masters (1915-2001) ve Virginia Johnson (1925-2013) tarafından yapılmıştır.

Cinsel Terapiyle Hangi İşlev Bozuklukları Tedavi Edilir?

Cinsel terapide genellikle cinsel işlev bozuklukları; vajinismus, erken boşalma, sertleşme bozukluğu, disparoni (kadında ağrılı cinsel ilişki) kadın ve erkekte cinsel istek bozukluğu, kadında uyarılma bozukluğu, kadın ve erkekte orgazm bozukluğu tedavi edilir. Bunların yanında özellikle ülkemizde yaşanan cinsel sorunlara göz attığımızda, cinsel eğitimsizlikten kaynaklanan sorunlar, cinsel bilgi eksikliği, cinsel deneyimin yetersiz olması, cinsellikle ilgili yanlış inanışlar gibi cinsel sorunlar sık görülmektedir. Bu sebeplerle meydana gelmiş olan cinsel sorunlar da kısa sürede tedavi edilebilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Cinsel sorunların tedavisinde kişilerin terapi esnasında fiziksel temas kurmaları gerekmez. Terapist ile danışan terapi ortamında sorunların kaynağına inerek bu sorunların atlatılmasını gerçekleştirir. Başarı oranı oldukça yüksektir.

Kimler Cinsel Terapi Yapabilir?

Cinsel terapileri cinsel terapi konusunda eğitim almış psikiyatristler ve klinik psikologlar yapabilir. Bütün tedaviler gibi cinsel tedaviler de bilimsel veriye dayalı olmak zorundadır.