Blog

Uyku Hijyen Kuralları

Uyku Hijyen Kuralları

Sağlıklı bir yaşam için sağlıklı uyku şarttır. Uykunun bir standartı yoktur, her bireyin kendine göre uyku düzeni vardır. Kimi birey için günde dört saatlik uyku yeterli iken kimi birey günde dokuz saat uyusa dahi uyku sorunu yaşamaktadır.

Biz psikologların uzun yıllardır çalışma alanı olan uykunun iki düşmanı vardır. Birincisi stres, ikincisi ise düzensiz uykudur.

Bu çalışmamda uyku kalitemizi arttıracak ipuçları paylaşacak ve bazı kurallar ile uykumuzu düzene sokacak bazı ipuçlarını paylaşacağım.

Her gün aynı saatte uyanma: Her gün Pazar dahil aynı saatte uyanılacak.

Sabah uyanınca yataktan çıkma: Başka hiç bir şey yapmadan, özellikle yatakta telefonla uğraşmak yok!

Öğlen uykusu: Ama fazla olmayacak en fazla 1 saat olacak şekilde. 1 saati geçmeyecek. Yaşlanmaya da çare. Elzem bir madde değil ama imkanı olanlara öneriyorum.

Gün içinde spor yapma: Fiziksel aktivite vücudun uyku dengesine de faydalı. O yüzden gün içinde spor yapılacak ancak, yatma saatine yakın değil. En az 2-3 saat fark olması gerekli spor ile gece uykusunun.

Saat eşiği belirlemek: Ben saat 12’den sonra ayakta durmamam diyerek kendini koşullama. Bir nevi çocukken yaptığımız gibi uyku saati koyacağız kendimize.

Yatağa uyumak için girmek: Yatağa gireyim uykum gelsin yok. Uykunuz geldiğinde yatağa gireceksiniz. Uykunuz yokken yatağa uzanılmayacak.

Yatağın işlevini belirlemek: Yatağınızı sadece uyku ve seks için kullanacaksınız üçüncü bir eylem yok. Kitap okumak bile!

Kafein ve benzer uyarıcılardan uzak durma: Gün içinde de az kafein kullanmak. Uyku sorunu yaşıyorsanız akşam saat 8 den sonra kahve çay sigara gibi ürünler kullanmıyoruz. Bunun çözümünü ALKOLDE asla aramıyoruz. Emin Bey’i arıyoruz ve randevu alıyoruz.

Yatak Odası: Yatak odamızı temiz, havalanmış ve ışığını ayarlamış olarak tutuyoruz. Yatak odanızı kırmızı siyah tonlarda tutmanızı öneririm.

Uykuya dalamıyorsam? Uykuya dalamıyorsanız kendinizi zorlamayın çıkın günlük işlerinizi yapın ama yatağınızda debelenmeyin. Uykunuz gelince tekrar yatağa girin ve yarın kalkmanız gereken saatte kalkın bedeniniz düzen sağlayacaktır.